
УДОБНО, СУХО И ТОПЛО
Мария Йоксимович
Още през шестдесетте години на миналия век Бриджит Бардо и Джаки Кенеди носели елегантни пухени якета, а практични якета тип ветровка носят и анимационните герои от сериала „Саут Парк“, както и прочутият Дейвид Бекъм
Топлото пухено яке може и да не е любимият ви избор за студените дни, но любителите на този вид дреха казват, че няма нищо по-хубаво от това да отърсиш снега от пухеното си яке и да продължиш напълно сух. Този елемент от облеклото е просто идеален за зимния сезон, когато най-важното е да ни е топло, сухо и удобно. Свободни, леки и практични, пухените якета могат да се комбинират с различни дрехи, които не е задължително да бъдат спортни. Ако не ги харесвате, защото поради обемността си могат да деформират визуално фигурата, винаги можете да изберете модел с колан или с голяма кожена яка и качулка, които отклоняват вниманието от „разширената“ талия. Още през шестдесетте години на миналия век Бриджит Бардо и Джаки Кенеди носели елегантни пухени якета марка Moncler, наслаждавайки се в това топло облекло на модните ски курорти. Марката „Монклер“ всъщност е съкращение от името на романтичното планинско градче Monestier de Clermont в Южна Франция, близо до Гренобъл. Точно там се намира фабриката, която през 1954 г. произвежда първата партида якета, изработени от материал за спални чували и напълнени с гъши пух. През същата година те стават хит сред италианските алпинисти, които покоряват с тях К2 в Каракорум – втория най-висок планински връх в света. Десетина години по-късно пухените якета стават по-леки и още по-удобни. През осемдесетте циповете се заменят с тик-так копчета, качулките се обшиват с кожа, якетата се правят във всички възможни цветове и се превръщат в глобална модна тенденция.
Яке с кристали „Сваровски“
За разлика от функционалните пухени якета, които могат да се носят по всяко време на деня и нощта и се перат в пералня, ексцентричният дизайнер Александър Маккуин (Alexander McQueen) е създал вталено, тясно яке, богато украсено с блестящи кристали „Сваровски“ върху раменете и яката. Това яке несъмнено привлича много внимание, а модните критици основателно го описват като „сблъсък между войнишка куртка и бижутер“. То струва цяло състояние, цели 15 хиляди долара и определено не е нещо, което се носи всеки ден. Но въпреки цената и екстравагантния си дизайн, якето предизвиква въздишки у всички, които биха искали да изглеждат като микс на покойния Майкъл Джексън и воин от „Междузвездни войни“.
Прочутата дизайнерка Heli Miikkulainen-Gilbert избира друг вид екстравагантност и създава зимни якета от кожа, приличащи по изработка на одеждите на викингите, които използвали специален скандинавски плат, върху който по традиционните техники за плетене се изваждали гъсто разположени нишки. Тази функционална дреха топлела викингите по време на дългите морски плавания и ги предпазвала от лошото време. Викингските якета на Heli Miikkulainen-Gilbert също се изработват ръчно, като за изработването на едно от тях са нужни цели 25 дни. Правят се, като плетиво от агнешка вълна се „наплита“ върху юта и коприна, така че якетата да изглеждат като изтъкани на старинен ръчен стан.
От старо – ново
Плетивото, в миналото запазено само за пуловери, шалове, шапки и ръкавици, сега се прехвърля и върху якетата. Супермодерно яке с плетени ръкави и яка от дебела вълна може да се изработи и в домашен вариант, по системата „от старо – ново“. Миналогодишното зимно яке от плат може да се преправи, като му се махнат ръкавите и вместо тях се пришият плетени от стар пуловер.
Този зимен сезон са много модерни и зимните якета без ръкави, под които се носят дебели пуловери. В действителност, с малко въображение и труд може да се изработи напълно ново яке. Могат да се сменят копчетата, да се добави качулка от друг материал, колан или кожена яка. По-сръчните могат да направят напълно ново и много атрактивно яке от две стари текстилни якета, например като от едното използват гърба и ръкавите, а от другото предницата.
Ако не обичате да преправяте и сте готови да купите скъпо зимно яке, трябва да обърнете внимание на няколко неща. Най-качествени са якетата от естествени материали като вълна и кашмир, затова винаги трябва да гледате етикета от вътрешната страна и да четете състава на суровините. Трябва да обърнете внимание и на подплатата – дали е лепена или шита. Ако е шита, което е по-добре, трябва да огледате шевовете.
Ветровка от еленска кожа
Наред с пухеното яке, якето тип ветровка или парка сигурно е най-функционалната дреха за студено време, защото задължително има голяма, топла качулка и подплата от естествена или изкуствена кожа, така че гарантирано предпазва от ниски температури, вятър и сняг. Специалистите по история на облеклото твърдят, че първите ветровки са носени от ескимосите по време на лов на китове и риба, като те били изработвани ръчно от кожи на северен елен и тюлен и промазвани с рибено масло, за да бъдат водоустойчиви.
Първите фабрично изработени ветровки започват да се произвеждат през петдесетте години на миналия век в САЩ за нуждите на армията, и то в два варианта. Първият, до кръста, е имал качулка с цип, а вторият е бил с дължина миди и също с голяма и топла качулка. Първоначално се произвеждат с маслиненозелен цвят и вълнена подплата. През седемдесетте години стават невероятно популярни, преди всичко заради практичността и достъпната цена, масово ги носят ученици и студенти, докато в края на осемдесетте не покоряват целия свят. Днес можете да видите с ветровка както Дейвид Бекъм, така и анимационните герои от сериала South Park.
Като специфичен елемент от облеклото ветровките се предпочитат и от дизайнерите, които ги произвеждат в истински фойерверк от цветове. Прочутият Карл Лагерфелд е създал розова ветровка, с която се носят топли гети за краката и каквото още ви дойде на ум, а Ив Сен Лоран е украсил ветровката с пайети.
Класическо палто дъфълкот
Разпознава се по (доста) голямата качулка, удобната кройка и необичайното закопчаване с четири кожени закопчалки, дървени копчета и два пришити джоба. Безспорно очарователен, класическият дъфълкот всъщност произхожда от моряшки шинел от Първата световна война, но се прочува след Втората световна война, когато започва да се използва като широко разпространена част от войнишката униформа. До днес във Великобритания галено го наричат Monty на името на маршал Монтгомъри, който го е носил и направил известен.
Кройката и закопчаването на дъфълкота изобщо не са случайни. Качулката се шие голяма, за да може под нея да се носи моряшка шапка. Удобната кройка е имала за цел да облекчава движението и работата на корабната палуба. Закопчалките и специалните копчета са измислени така, че да се закопчават по-лесно с ръкавици.
Яке с доживотна гаранция
Най-скъпото яке на света е продадено в пакет с мотоциклет „Харли Дейвидсън“ на 110-я рожден ден на тази компания. Коженото яке с подпис на Папата („Francesco“) е продадено на търг за рекордните 57 500 евро, а мотоциклетът за 247 000 евро. Парите са предназначени за реновиране на хостел и кухня за бедни в Рим. Най-скъпото яке на света Канадската компания Canada Goose вече над половин век произвежда превъзходни, топли якета за армията, полицията, изследователи, както и за обикновени граждани в мъжка и женска версии, които не са евтини (от 700 до 1800 евро), но се носят цял живот. Във всеки 30 грама (1 унция) от това класическо зимно яке тип парка се съдържат над два милиона влакна, които формират изолационни клетки, поради което то се смята за най-топлото на света. Ръбовете са подшити с вълча кожа и има доживотна гаранция с гарантирано отстраняване на евентуалните недостатъци или замяна на якето за сметка на компанията.
Най-скъпото яке на света
Най-скъпото яке на света е продадено в пакет с мотоциклет „Харли Дейвидсън“ на 110-я рожден ден на тази компания. Коженото яке с подпис на Папата („Francesco“) е продадено на търг за рекордните 57 500 евро, а мотоциклетът за 247 000 евро. Парите са предназначени за реновиране на хостел и кухня за бедни в Рим.