Текст: Елена Терзиева, експерт по балансирано хранене от CSNN
Нашето благосъстояние, както и функциите на организма ни, зависят от състоянието на чревния тракт. Но какво знаем за него?
Чревният тракт е:
Какво знаем за микрофлората?
Всеки човек е уникален като пръстов отпечатък. Дори при близнаци със същия генотип сходството на микрофлората е ~ 20%.
Участва в синтеза на витамини от група В
Причините за дисбаланс на микрофлората могат да бъдат най-различни. Ето някои от тях:
Невинаги можем да разпознаем дисбаланса на чревната флора, отдавайки симптомите на различни причини. Най-често дисбалансът на чревната микрофлора се проявява чрез:
Популярната грижа за чревната флора досега включваше прием на пробиотици и пребиотици. Пробиотиците са живи микроорганизми, които, когато се приемат в адекватни количества, подпомагат здравето. Пребиотиците са несмилаеми вещества, които по същество са храна за пробиотиците. Синбиотиците представляват комбинация от пребиотици и пробиотици.
Целта на тази комбинация е повишаване жизнеспособността на пробиотиците. В процеса на своя живот живите пробиотични микроорганизми (лакто- и бифидобактерии) отделят полезни за човешкия организъм вещества: органични киселини, витамини, вещества с антибактериални свойства.
Комбинацията от такива вещества се нарича метабиотици (активни метаболити), тъй като те имат биологична активност и са в състояние да участват в биохимични процеси, като значително подобряват местообитанието на пробиотиците.
Най-новите и модерни продукти, които се грижат за чревната микрофлора, съдържат метабиотици. Метабиотиците (постбиотиците) са структурни компоненти на пробиотиците или продукти от техния метаболизъм, които имат биологична активност и оптимизират растежа на собствената ни чревна микрофлора.
Предимството на метабиотиците е, че оказват своето въздействие незабавно. Освен това:
Препоръчително е да се приемат пробиотици, метабиотици или комбинация от двете, като в зависимост от целта, може да получите следните резултати:
Редовният прием на метабиотици поддържа баланса на чревната микрофлора, подобрява храносмилането и усвояването на хранителните вещества, намалява дискомфорта в стомашно-чревния тракт и осигурява редовното изхождане. Както се разбира и от наименованието, те водят до подобряване на метаболизма и укрепват имунната система, както и намаляват риска от алергични реакции.
Кога е подходящо да се приемат метабиотици:
Не забравяйте, че някои от тези фактори зависят от нашата воля и старание и можем да намалим риска, като водим един здравословен начин на живот, редовно и пълноценно хранене, както и храна, богата на ферменти, ензими и фибри!