Текст: Антоанета Атанасова, фамилен психотерапевт, педагог
Великден – най-почитаният от всички християнски празници, който носи спокойствие и радост, вяра и надежда. Възкресението е победа над смъртта, пролетта е ново раждане за живот. Обикновено на празника се събираме със семейството и приятелите и това е моментът да обърнем специално внимание на по-възрастните ни роднини. Как да го направим най-добре?
В подготовката за празника понякога забравяме, че по-възрастните ни роднини точно тогава могат да изпитват най-голямо чувство на самота и социална изолация. Това е така, защото по празници изминалите години и преживените загуби се усещат по-интензивно, но самотата и социалната изолация са чувства, а не факти. Да се грижим за онези, които някога са се грижили за нас, е чест. Благодарение на тях сме там, където сме днес. Тайната на веселия празник е да им осигурим безопасно и любящо пространство, за да може те да се порадват по свой начин.
Добавени към стреса на ежедневието, празниците създават натиск върху нашето време, финанси и очаквания за това какви трябва да бъдат. Свръхкомерсиализирането създава очакването, че хората трябва непременно да изпитват радост и празнично настроение, което може да окаже натиск да се чувстват по много специфичен начин, добавяйки още един стресор.
Прието е, че празниците са време, когато семейството трябва да е наоколо. Много хора смятат, че ако се чувстват сами, излизането и събирането им с други семейства ще ги накара да се почувстват още по-самотни, така че е по-добре да си останат вкъщи. Но това всъщност може да ги накара да се почувстват още по-изолирани. Вместо това е по-добре да планирате време с други хора или дейности, които биха им се харесали.
Добре е да проведем разговор с нашите по-възрастни близки за това как се чувстват. Да се уверим, че знаят, че са чути и чувствата им са уважавани. Разговорът преди да дойде празникът може да направи семейните събирания по-лесни, като им създаде комфортна зона - да знаят, че признавате преживяванията им и сте на разположение, за да предложите подкрепа и любов.
Не забравяйте, че съпричастният разговор може да им помогне да преценят това, което ги тревожи, независимо дали скърбят за загуба или се справят с нови предизвикателства в живота си. Може също така да разкрие защо се чувстват потиснати и да ви помогне да измислите други начини да повдигнете духа им.
Ето няколко идеи, които да ви помогнат да се погрижите за психичното добруване на по-възрастен любим човек:
Въпреки общоприетото схващане, че остаряването е свързано с болести, физически и психически неуспехи, аз вярвам, че не трябва да гледаме на старостта като на края на живота - тя е негово продължение. Трябва да продължим да живеем, докато сме живи, и винаги да правим неща, които ни правят щастливи.
Правете всичко, което ви носи радост – а това е различно за всеки - може да означава да сте сред други хора или може би е да рисувате, готвите, гледате любим сериал или четете. Това ще донесе спокойствие и удовлетворение. И въпреки че понякога празниците могат да бъдат трудно време, те могат да бъдат и вълшебни. Всичко зависи от това как ги гледате.