Текст: Антоанета Атанасова, фамилен психотерапевт, педагог
Дрехите, които избирате да носите, изпращат послания, разкриващи много аспекти на личността ви и емоционалното ви състояние. Те са красноречиво средство за комуникация. Начинът, по който се обличате, говори за вас, за вашата история, за вашите съзнателни и несъзнателни желания.
Oблеклото е границата между интимния и социалния свят. Това е нещото, което все още е част от вас, защото вие го избирате и носите, но в същото време принадлежи и на околните. Тази позиция на взаимодействие между света и нас прави връзката с облеклото толкова важна. Хората често го използват, за да обозначат своята възраст, пол, политически възгледи и социално-икономически статус.
Поглеждайки в гардероба си, със сигурност ще намерите дреха, която „винаги ме кара да се чувствам щастлив, когато я облека“, „носи ми късмет на изпит или интервю“ или такава, която „е толкова зле, че не знам защо съм я купил“. Решението да купите някоя дреха често се определя до голяма степен от подсъзнанието. Този процес на вземане на решение се влияе от посланията, които сте получавали в миналото си.
Като деца сте обличани от вашите родители и семейство. Като тийнейджъри започвате да упражнявате новопоявила се независимост и начинът ви на обличане става по-ясно отражение на представата ви за себе си, разбира се, повлияна от приятелския кръг. На всеки етап от живота вие проектирате нещо специално в облеклото. Понякога начинът на обличане е връзка между миналото и настоящето. И ако държите да обличате нещо, което сте носили преди години, това може да ви напомня за вашето тяло преди, за отишлите си от живота ви хора, чието присъствие усещате по този начин.
Правите избори всеки ден - от дрехи, за да паснете на бизнес имидж, до дрехи, които да носите на парти. Когато не сте наясно с посланието на облеклото ви или когато изборът на дрехи е в очевиден конфликт с повода и/или социалната група, това може да е индикация за емоционален конфликт. Има стереотипи за обличане, които функционират доста успешно в нашата култура. Съществуват обаче някои стереотипи, които често нямат нищо общо с това кой всъщност е този, който ги носи.
При всички случаи може да се каже, че да се чувстваш комфортно в кожата си, означава да се чувстваш комфортно и в дрехите си. Да, облеклото е втората ви кожа. Но да носите дрехите си не е непременно удовлетворяващо. Може да е наложен стил от социалната среда, семейството или партньора.
Има много хора, които се обличат по този или онзи начин само за да се придържат към очакванията на другите. Това несъответствие между това, което сте в действителност, и това, което сте принудени да показвате от себе си, може да бъде болезнено, дори ако тези дрехи ви стоят добре. Когато се обличате по определен начин, това помага да променим вътрешното си аз.
Помислете си и за това какво казват вашите дрехи на вас, а не за вас. И как ви карат да се чувствате. Добре е да се обличате така, както искате да се чувствате. Дрехите, които избирате, изпращат послание към околните, но и към вас самите. Ако прегледате вашия гардероб, вероятно ще забележите някои тенденции, например:
Когато се обличате, въпросът в ума ви трябва да бъде: „Какъв сигнал се опитвам да изпратя?“. Може би искате дрехите ви да ви накарат да се чувствате силни, уверени или секси. Типът дрехи, които избирате, и видовете аксесоари, които използвате, казват много за това кой сте, какво правите и какво чувствате към себе си. Не забравяйте, че това, което носите, изпраща невербални знаци за вас на другите хора. Каквото и послание да даватете чрез дрехите си, уверете се, че то резонира с вас. Вие сте това, което носите.