Последствия и съвети за напълняване

Весна Вуянац-Шувак

Качването на килограми по здравословен начин предполага правилен сън, контрол на стреса, разходки и упражнения, както и здравословна и калорична храна на всеки три до четири часа, богата на белтъчини, въглехидрати, витамини и минерали

Непреднамерената загуба на тегло и последващият хранителен недоимък, или недохранване, могат да бъдат свързани със здравословни проблеми или да възникнат вследствие на лошо усвояване на храната, автоимунни заболявания, паразити в червата, улцерозен колит, хронична диария, хипотиреоидизъм, диабет, туберкулоза, някои форми на рак и други заболявания.

Недохранване и загуба на телесно тегло могат да се получат и след операция, травма и стрес, като например при загуба на близък човек. Известно е, че загуба на тегло могат да предизвикат и някои лекарства (както и обратното). Хранителен недоимък предизвикват и неправилните хранителни навици, стресът в работата, хормонални нарушения, ускорен метаболизъм, както и генетични нарушения.

Последствията от прекомерното отслабване могат да бъдат затваряне в себе си, емоционални проблеми, депресия, загуба на менструация, дефицит на калций, остеопороза, чупливост на костите, зъбите и ноктите, изтощение и слабост, лоша кръвна картина, сърдечна аритмия и сърдечносъдови нарушения поради недостиг на калий. Също така, ензимните нарушения могат да доведат до мастна дегенерация на черния дроб, възпаление на панкреаса, гастрит, язва и други болести.

В случай на бърза загуба на тегло и изразено отслабване трябва да отидете на лекар и да си направите пълен медицински преглед, лабораторни изследвания с пълна кръвна картина (прекалено слабите хора може да са анемични), както и тестове за алергии и непоносимост към храна.

Недохранването застрашава най-вече хората в напреднала възраст и децата, особено кърмачетата, тъй като забавя нормалния им растеж и развитие. Впрочем има и хора, които са много слаби цял живот и са напълно здрави. Това обаче не означава, че не ги измъчва фрустрация заради измършавелия им външен вид, затова ви предлагаме няколко съвета за здравословно напълняване:

Не пропускайте хранения: Никога не преяждайте, но се хранете на всеки три до четири часа, защото организмът се нуждае от постоянен приток на енергия. Ако пропуснете хранене, рискувате загуба на мускулна маса. Ако количеството на необходимите калории е 2000 до 2500 дневно, за напълняване са нужни допълнително 500 до 1000 калории, или общо около 3500. Храната трябва да се консумира в спокойна атмосфера, а всеки залък да се дъвче бавно.

Приемайте повече калории: Между храненията трябва да се консумират здравословни и калорични закуски, като ядки и сушени плодове. Допълнителни калории могат да се приемат и под формата на вкусни пресни сокове с добавени кисело мляко, ленено семе, банани и мед. Полезни са и билковите чайове, соковете от плодове и зеленчуци и минералната вода. Важен е правилният избор на храната, а не само нейното количество. Важно е да се консумират храни, богати на протеини, като яйца, ядки, грах, боб, кисело мляко, риба, червено месо без тлъстини, пилешко и пуешко месо.

Упражнения: Разходките и упражненията стимулират апетита, развиват мускулната маса и изискват допълнителен прием на калории.

Избирайте калорични храни: За разлика от пълните хора, на подчертано слабите се препоръчват тестени храни, пълномаслено мляко и млечни продукти, както и сладки, като шоколад, но не трябва да се прекалява с консумацията на захар. Редовно трябва да се консумират здравословни, или „добри“ мазнини, защото съдържат омега-3 мастни киселини. Има ги в рибата тон, сьомгата, рибеното масло. Полезни са и храните, богати на въглехидрати, като пълнозърнести зърнени храни, кафяв ориз, боб.

Спрете цигарите: Откажете цигарите, защото те, както и кафето, ускоряват метаболизма и затрудняват напълняването.

Намалете стреса: Стресът може да отключи загубата на тегло, затова е важно да се избягват стресовите ситуации и „черните“ мисли.

Избягвайте бързите храни: Бързите храни, промишлените сокове с много захар, преработените месни продукти, бялото брашно, чипсът и други нездравословни закуски не са добър избор, тъй като не допринасят за натрупването на мускулна маса, ни- то за усещането за подем и прилив на енергия. Ако губите мярка, когато става дума за бързи или мазни храни, както и за сладкиши, вместо желаните килограми само ще трупате мастни депа около вътрешните органи, кръста и шията, което е опасно за сърцето и кръвоносните съдове, а може да си „спечелите“ и повишен холестерол. Това че някои храни съдържат голям брой калории, не означава че са и с висока хранителна стойност и могат да помогнат за натрупване на мускулна маса (например захарта и белият хляб). Избягвайте маргарин и слънчогледово олио.

Трикове: Зеленчуците съдържат малко калории, така че от тях няма да напълнеете, затова давайте приоритет на царевицата, граха, боба. Когато ядете нискокалорична зелена салата, подправяйте я обилно с калорични добавки, като пълномаслено сирене. Черната ряпа е богата на калий, калций, фосфор, натрий и желязо, а поради аромата и вкуса си стимулира апетита, затова от нея се приготвя салата, която се подправя със зехтин и сметана. Приготвянето трябва да става непосредствено преди хранене, защото ако престои, губи специфичния си аромат, вкус и лечебни съставки.

Стимулиране на апетита: Слабият апетит може да се стимулира с прием на витамини от групата В, чайове от бял равнец и мента, чесън, копър, люти чушки, джинджифил. Недостигът на цинк в храната също може да бъде причина за лош апетит, затова трябва да се компенсира чрез съдържащи цинк добавки.

Правилен сън: Лягането приблизително по едно и също време всеки ден и спането в продължение на осем часа са важни за наваксване на изгубените килограми.

Недохранването в третата възраст
Загубата на тегло при по-възрастните може да бъде предизвикана от много причини, най-чести от които са следните:
• Възрастните хора често имат проблеми със зъбите и венците, което се отразява силно върху храненето.
• В третата възраст усещането на вкус и мирис отслабва, затова храната може да изглежда непривлекателна, безвкусна, блудкава и да причини загуба на апетит.
• Някои възрастни хора са самотни, депресирани и нямат воля или сила да се грижат за себе си, да се хранят редовно, което създава порочен кръг, защото недостигът на хранителни вещества забавя метаболизма и храненето се пренебрегва още повече.
• Много здравословни проблеми убиват апетита.
• Отрицателно влияние върху апетита могат да имат и някои лекарства.

Анорексия
Когато телесната маса е по-ниска с 10% от „идеалното“ тегло, съответното лице се смята за недохранено. Има много причини за недохранването, но основната е в недостатъчния прием на енергия, за който може да има множество причини, и повишеното изразходване на енергия. Една от причините може да бъде и разстройство, изразяващо се в отхвърляне на храната и неприемане на храна, което се нарича анорексия.

Отначало загубата на килограми е рязка, но с времето този процес се забавя, защото организмът се приспособява към новите условия. Отслабващият се чувства уморен и изтощен, кожата му изтънява и се сбръчква, стига се до имунни разстройства и по-чести инфекции, както и до диария поради атрофията на лигавицата на храносмилателните органи. В случаите на анорексия е необходимо и психиатрично лечение, защото тя може да бъде животозастрашаваща.