Мандарината (Citrus reticulata) произхожда от Югоизточна Азия и носи името на китайските мандарини (висши сановници), които са били големи ценители на този плод.
Мандарината (Citrus reticulata) произхожда от Югоизточна Азия и носи името на китайските мандарини (висши сановници), които са били големи ценители на този плод.
Маслото от мандарина е известно като най-сладкото и успокояващото сред цитрусовите масла, намерило широко приложение в китайската традиционна медицина. Добива се от външната кора на плодовете, като се извлича чрез студено пресован процес.
Със своя лек и приятен аромат то се прилага като основна съставка в множество козметични продукти за лице и коса – кремове за лице и ръце, душ гелове, сапуни и ексфолианти, тоалетни води, лосиони за тяло и други.
Комбинира се чудесно с флорални аромати (роза, жасмин, лайка), цитрусови масла (грейпфрут, лимон, лайм, портокал) и подправки - масла като индийско орехче, канела, дафин и карамфил.
Ползи от мандариновото масло
Богато на витамините А, С и Е и B12, на плодови захари и киселини, маслото от мандарина подхранва и придава свежест на кожата. Благодарение на леката си и нежна текстура, то увеличава еластичността ú и влияе благотворно при акне, целулит, стрии и други раздразнения.
Прибавянето на масло от мандарина в продуктите за коса (шампоан, балсам или тоник) придава блясък и здравина на косъма, подпомага растежа и премахва пърхота. Витамин В12, който се съдържа в мандарините, подпомага да се забави побеляването на косата.
Свежият и релаксиращ аромат на мандарина подобрява настроението, увеличава енергията, създавайки усещането за щастие и оптимизъм.
Домашни маски с мандарина – за подмладяване на кожата
За суха кожа
Сокът от една мандарина се смесва с един разбит жълтък. Маската се нанася на лицето и се оставя да престои около 30 минути. Измива се с хладка вода.
За мазна кожа
Един, разбит на пяна, белтък се прибавя към 2 с.л сок от мандарина. Маската престоява около 20 минути и лицето се изплаква с хладка вода.
МАНГОТО (Mangifera) притежава изключително полезен хранителен състав, поради което присъства в най-различни формули за грижа както за косата, така и за кожата.
Богато е на антиоксиданти, фибри, витамините А, Е и C, мед, селен, цинк, калций, калий, желязо, фолиева киселина. Маслото от манго се добива от семената на плодовете на тропическото дърво. То се отглежда в Индия от около 4000 хиляди години, като в наши дни расте предимно в Тайланд, Бразилия и Пакистан.
Леко, хидратиращо, изглаждащо и успокояващо, маслото от манго съдържа олеинова и стеаринова киселина и е предпочитана козметична съставка в широка гама от продукти за разкрасяване. С нежния си плодов аромат то освежава, възстановява и изглажда повърхността на кожата, като ѝ придава сияен тен.
Вложено в различните продукти за коса, то я прави по-здрава и мека като коприна. Заради свойството му да увеличава клетъчната регенерация, се предписва за външно приложение при редица кожни проблеми.
Ползи от мангото в козметиката
Домашно масло за тяло с манго
½ ч.ч. масло от манго
½ ч.ч. бадемово масло
1 ч.ч. масло от ший
Разтопете маслата на водна баня. Добавете 20 капки от любимото ви етерично масло. Сместа трябва да престои около 20 минути във фризер, след което се разбива с миксер. Прилагайте маслото за тяло след баня с леки, масажиращи движения.
Вижте повече за науката козметика