Как да живеем здравословно, пълноценно и да държим болестите далеч от нас? На помощ ни идват хранителните добавки, които включваме към режима си на хранене. С хранителните добавки си осигуряваме витамини, минерали и микроелементи, които по една или друга причина не можем да си набавим с храната на закуска, обяд и вечеря.
На опаковките на всички хранителни добавки стои предупреждението, че те не са заместител на разнообразното хранене. Задачата им е да допълнят и обогатят менюто ни, попълвайки липсите от определени микроелементи, витамини и минерали. Затова и се наричат „добавки”.
В различен период от живота си, хората изпитват различни дефицити. Например човек може да има недостиг на магнезий, цинк, витамин D, калций, желязо и др., което води до проблеми в работата на даден организъм.
Ако дълго време има дефицит на калций в даден организъм, може да се стигне до намалена костна маса (остеопения), дефицитът на желязо може да доведе до анемия, недостатъчното количество цинк - до намалени нива на тестостерона при мъжете и т.н.
В такива ситуации хората приемат допълнително липсващите елементи под формата на хранителни добавки и така възвръщат оптималното си здравословно състояние.
Отделните съставки на някои хранителни добавки играят важна роля за човешкия организъм, отговарят за добрата работа на отделни системи и имат определен ефект върху тях. Това обаче не означава, че хранителните добавки лекуват.
Както знаем, витамин А е важен за нашето зрение. Но това не означава, че приемът на витамин А може да лекува заболявания, свързани със зрението.
Цинкът участва в над 300 ензимни реакции в тялото на човек. При дефицит на цинк в организма могат да настъпят хормонални промени. Това обаче не означава, че при хормонален проблем, поради определено заболяване, приемът на цинк може да го излекува.
Хранителните добавки са важни за оптималната работа на организма, но те не са лекарство и не лекуват.
Трябва да се прави разлика между храна и медикамент, и медикамент и хранителни добавки.
В много случаи хранителните добавки се използват за терапевтични цели като средство за първична и вторична профилактика. Хранителни добавки се изписват и като помощна терапия при много заболявания.
В повечето случаи, създаването на някакъв дефицит в организма е породено от действията или бездействията на съответния човек. Може например да не се е хранил правилно, може да е злоупотребявал системно с алкохол, да е водил много заседнал начин на живот и др. Фактори много. В повечето случаи, дефицитите могат да се попълнят чрез набавянето на необходимото чрез храната. При други обаче на помощ идват хранителни добавки.
Важната думичка тук е "повечето", тъй като някои проблеми са генетично заложени. Човек не може да ги промени, но може да избере правилната терапия и с включени хранителни добавки да си подобри състоянието и да води пълноценен живот.
Мощна и силно развита индустрия стои зад производството на хранителни добавки по света. Компаниите използват все повече иновации и по-голям научен потенциал. Така се разработват продукти – хранителни добавки, насочени към индивидуалните нужди на различни групи в обществото - спортисти, мъже, жени, деца, възрастни хора и др.
В последните десетилетия навсякъде по света изключително много се повиши производството и търговията с хранителни добавки. Те съдържат в концентриран вид хранителни компоненти (белтъци, въглехидрати и мазнини), витамини, минерали, екстракти от растения, цели растения или част от тях. Хранителните добавки са предназначени да допълват хранителния режим на населението с вещества, които липсват или са в намалени количества в използваните храни.
Да! Навсякъде по света производството на хранителни добавки преминава през различни тестове и проверки, преди да се появят на пазара, които обикновено включват:
Хранителни добавки с калций
Въпреки че калциевите добавки се продават под различни търговски наименования, има три вида калций, които обикновено са качествени. Всички видове са еднакво ефективни за повечето хора, ако се приемат правилно.
Калциевият карбонат е най-често срещаният и най-евтин вид.
Калциевият цитрат е по-скъп от калциевия карбонат, но се абсорбира по-добре при някои хора, включително страдащи от язви и други стомашни заболявания, както и при хора над 65-годишна възраст.
Калциевият фосфат е включен в по-скъпите добавки с по-висока абсорбция. Предимството на калциевия фосфат е, че не причинява запек.
Колагенните хранителни добавки най-често се продават като продукти против стареене, които спомагат за подобряване на състоянието на кожата и удължават младостта ѝ. Колагенът е един от основните компоненти на нашата кожа и е протеин, съдържащ се в съединителната тъкан.
Добавките за коса трябва да съдържат витамин С, силициев диоксид и рибен протеин. Водещите в света дерматолози често ги препоръчват на своите пациенти. Тези добавка ще спасят не само отслабена след оцветяване или неправилна грижа коса, но също така ще помогнат да се възвърне изгубената коса след сериозни интервенции.
За кожата едни от най-добрите хранителни добавки са колагеновите пептиди, коензим Q10, каротиноиди, пробиотици и пребиотици, зелен чай, биотин и др.
Все повече за здравето на очите се грижат хранителни добавки от очанка, черна боровинка, лутеин, бета каротин и др.
Хранителните добавки не лекуват
Как се раждат дефицитите в организма
Иновации и наука зад хранителните добавки
Безопасни ли са хранителните добавки?