Текст: Елена Терзиева, експерт по балансирано хранене от CSNN
Нашите тела са свързани с циклите в природата и ако не живеем съобразно с тях, можем да се чувстваме „задръстени“ със замърсявания, да страдаме от подут корем, от наднормено тегло, хронична умора или просто да ни е тежко. Тези състояния могат да бъдат избегнати, ако се прочистваме редовно на ежедневна, седмична, месечна и годишна база.
Всеки от нас има индивидуална потребност от пречистване на тялото и най-добре да следваме вътрешните си усещания. Например с настъпването на пролетта много хора забелязват, че им се отваря апетит за зеленолистни зеленчуци, плодове и сокове. През есента се изкушаваме от сладките и сочни плодове: круши , грозде, сливи, ябълки и др.
Освен индивидуалните си усещания добре е да сме запознати с природните цикли и да синхронизираме усещането си с тях.
И ето че настъпи есента и телата ни се настройват за есенен детокс. През есента е най-подходящо да се прочисти черният дроб, но това не изключва и цялостното изчистване на организма.
Как да го направим?
На първо място намаляваме вече приема на студени сурови храни и увеличаваме сгряващите. Това ще помогне и за адаптацията към по-хладното време. Да не забравяме и, че по време на детокс тялото често мръзне, затова е важно да го загряваме отвътре. Освен с топли напитки и супи това може да стане със затоплящи подправки като: джинджифил, черен пипер, лют червен пипер, канела, карамфил, индийско орехче, куркума и др.
Препоръчително е да намалим порциите си плодове до два на ден, предпочитайки ябълки, круши, сливи, грозде, малини, къпини, боровинки и сладките и ароматни есенни ягоди. Всички плодове, които са с жълт, черен, син и лилав цвят, са богати на антиоксиданти, които са ценен помощник на организма за детоксикацията.
Постепенно ще заменим пролетните и летните зеленчуци с кореноплодни – моркови, цвекло, ряпа, пащърнак, хрян, сладки картофи и др. Ще добавим и тиква в менюто.
В този период е добре да изпиваме минимум два литра пречистена вода. Най-добре – по 30-40 мл на килограм телесно тегло за деня. Сутрин, след събуждане, е желателно да изпиваме по една чаена чаша вода, а след това – още една чаша вода със сока на половин лимон или с 1 с.л. ябълков оцет. Това ще отмие замърсяванията от черния дроб, ще даде тласък на храносмилането и ще подсили изгарянето на мазнини.
Може да направите голяма тенджера супа от кореноплодни зеленчуци и да пиете през целия ден. Като цяло в този период наблягаме на по-течните храни (супи, яхнии) и натуралните напитки, особено по-топлите като чайове и отвари.
Включете в менюто си чесън, лук и праз, които са отлични природни антибиотици.
В сезона на туршиите е подходящо да си приготвим зеленчуци с дива ферментация – само със сол, преварена вода и подправки. Подходящи са: моркови, цвекло, карфиол, броколи, камби, краставички, чесън, лук и др. Може да приготвите и квас от червено цвекло – вкусна напитка, богата на ферменти, която щадящо изчиства черния дроб и чревния тракт, обогатявайки го с полезни бактерии. Да не забравяме и традиционното кисело зеле, като през есента можем да ферментираме малко количество нарязано зеле в буркан. А големите зелки да приготвим в бидон за зимата.
Ето едно примерно дневно меню:
Закуска
Овесени ядки със задушена ябълка, канела и растително мляко (овесено, оризово, конопено, бадемово, кокосово и др.).
Обяд
Супа от сладки картофи (или тиква) и моркови със сгряващи подправки (индийско орехче, карамфил, джинджифил, чесън, кориандър, черен пипер и др. на вкус).
Вечеря
Печени зеленчуци с таханов сос и кисело зеле.
Когато говорим за детокс, е желателно да изключим животинските храни за този период, но ако ви е трудно, избирайте чисто фермерско месо и яйца. А млечните продукти все пак е добре да се изключат за този период, тъй като имат провъзпалително и охлаждащо действие.
Продължителността на детокса може да варира според вашите потребности и възможности, но най-добре да бъде един месец, за да се получат добри резултати.
Освен храната за изчистването на организма са важни и движението, сънят и почивката.
За да не товарим и стресираме излишно организма, подходящи са медитативните форми на двигателна активност като йога, чи гун, тай чи и др. Старайте се да правите по 10 000 крачки на ден, да изкачвате и слизате по стълби, вместо да хващате асансьор, да ходите, докато говорите по телефона, и да вдигате гирички или бутилки, пълни с вода, докато седите на дивана пред телевизора. Танцувайте, докато готвите; правете клекове, докато сушите косата си, и тичайте заедно с децата. Това е доста забавно и подобрява настроението, освен че помага за изгарянето на допълнителни калории.
През зимата ще се застоим повече, ще се затворим вкъщи и ще усетим нуждата от повече зимен сън. Затова използвайте приятните есенни дни за разходки и зареждане, за разтоварване и преодоляване на стреса.
Сънят помага за усвояването на хранителните вещества, за регенерацията на клетките и детоксикацията след събуждане. Нощта вече ще става все по-дълга и нуждата от сън ще се увеличава. Осигурете си добри условия за качествен сън – винаги проветрено помещение, добре затъмнено и с приятни приспиващи аромати. За да намалите хормоните на стреса, може да накапвате по няколко капки натурално масло от лавандула на памучен тампон до възглавницата за през нощта. Няколко дни почивка сред природата, в планината ще помогне да се синхронизираме с природните цикли, а чистият въздух ще допринесе за изчистването на дихателната система и организма като цяло.