Изчистено, свободно и шик

Мария Йоксимович

Качествени материали като памук, лен, коприна, кадифе и букле, класически модели, които прикриват недостатъците и лъхат на елегантност, удобни модели поли, панталони, ризи и сака, комбинирани с интересни аксесоари – това са основните части на бизнес дрескода.

Въпреки че работният дрескод зависи преди всичко от това къде работи една жена – в съд, болница, училище или фабрика, правилата са общовалидни и важат, както при носенето на задължителна униформа така и при по-свободния стил на обличане. Полата трябва да е до коляното или само малко над него и никога прекалено прилепнала по тялото. Избягвайте тесните панталони, които очертават долното бельо, както и блузи с прекалено дълбоки деколтета. Джапанките и чехлите не са част от бизнес облеклото. Дрехите трябва да бъдат чисти, изгладени и удобни, а цялостният вид да създава впечатление за ненатрапчива елегантност и изисканост.

Някои от модните съвети за добър дрескод са се превърнали в закон и е добре да се придържате към тях. Дрехите са част от бизнес етикета, създават първото впечатление и говорят за това, колко сте сериозни и професионално отдадени. Освен това, деловото облекло трябва да задоволява и изискването за комфорт, защото човек го носи осем и повече часа дневно.

Качествени материали: Евтините материали, дори да изглеждат добре, не се препоръчват. Платът не трябва да се мачка лесно и бързо, нито да се разтяга или губи цвета си след пране. Едно старо правило гласи, че е по-добре да имате по-малко, но по-качествени дрехи за всеки сезон, които да се комбинират лесно и така винаги да създават впечатление, че носите нещо ново. Евтините дрехи бързо губят формата си, а след няколко пранета акцентът им (шевове, копчета, ципове и джобове) изглежда износен и стар.

За пролетта са подходящи естествените материали (памук, лен, вискоза и коприна), защото са приятни за носене и имат добра текстура, така че кожата да диша свободно. Неписано правило е, че на работното място не се носят дрехи от прозрачни материи, нито такива, които очертават прекалено тялото. Вълнените платове, кадифето и буклето са идеални за по-студените дни.

Цветове и десени: Дамите, които обичат шарени материи, животински принтове и ярки цветове, могат да ги носят в свободното си време, но за работа трябва да изберат платове с дискретни шарки, изчистени и не крещящи десени в убити пастелни цветове. Не само, че е безвкусица да приличате на райска птица на работното място, но и ще ви бъде много по-лесно да съчетаете ненатрапчивите цветове, отколкото тези, които „бият на очи“. Черното, бялото, тъмно синьото, кафявото, бордото, тъмно зеленото и бежовото са класика. Може да освежите тоалета, като комбинирате бяла риза с тъмносин костюм или шал в топло жълт нюанс с кафява туника. Поиграйте си с цветове и детайлите благоразумно, за да не отидете в другата крайност – да изглеждате прекалено тъмно и мрачно.

Аксесоари: Те винаги са добре дошли, защото освежават тоалета и създават усещането, че е нов и уникален. За тях важат същите правила – изчистени обици, качествени и интересни шалове, дискретни и класически огърлици, например перлен гердан или тънко синджирче, елегантни гривни, стилни шноли за коса, качествени чорапи или чорапогащници в тон с облеклото (и винаги резервен чифт в дамската чанта).

Модели: Класическите кройки са незаменими, когато става въпрос за стилно делово облекло. Те лъхат на ненатрапчива елегантност, прикриват несъвършенства като по-голям корем или широки бедра, комбинират се лесно и не излизат от мода, така че могат да се носят дълго. Пола с кройка тип А до коляното или малко над коляното, риза, следваща формата на тялото, но не прекалено тясна, туника с дискретни десени, малка черна рокля, вълнено или памучно сако, свободно падащи панталони – това са основните съставни части на бизнес дрескода. Важно е всяка от дрехите да ви става, да не бъде нито прекалено широка, нито прекалено тясна, а материите и цветовете да позволяват съчетание с останалите части от тоалета. Например, ако имате черна пола с кройка тип А и черно сако може да ги носите заедно и поотделно – черно сако със сива пола или черна пола с бежово сако. Бялата класическа риза определено е номер едно. Тя придава шикозен вид и се комбинира с всичко. Черната малка рокля, чийто бизнес вариант включва ръкави и умерена дължина до коляното, може да се носи със сако, но и с фина жилетка.

Обувки: Никога не ходете на работа с обувки за плаж или излет. Ако не можете без маратонки, то изберете модел, който да наподобява спортни обувки. Четвъртитият ток, не по-висок от пет сантиметра и закритите пръсти са универсални параметри за обувка, която трябва да се носи много часове. Това не значи, че не можете да си сложите ниски обувки, например тип балеринка, ако са ви удобни и ви стоят добре. По-съобразителните дами ходят с едни обувки до работа, а там си слагат по-официални.

Бизнес облеклото изисква редовна поддръжка, химическо чистене и гладене. По-добре още предходната вечер да изберете какво ще си сложите на следващия ден, вместо набързо сутринта. От време на време трябва да освежавате гардероба с нови интересни детайли, ризи или някой ефирен аксесоар, който да остави личен отпечатък. Ненатрапчивата елегантност е знак за издържан стил и говори за добрия вкус на бизнес дамата.

Какво не трябва да се носи
Тънките презрамки, роклите и блузите с дълбоко деколте, тесните поли и панталони, които очертават всичко, изтърканите или накъсани дънки, бермудите, спортните тениски с ярки принтове, чехлите, искрящите материи, минижупите, късите блузи, откриващи корема, голият гръб и други подобни не са подходящо делово облекло, а в някои бизнес среди са строго забранени.