Текст: д-р Ана-мария младенова

Според ново изследване децата, страдащи от възпалителни чревни заболявания (ВЧЗ), не получават препоръчителния дневен прием на калций и витамин D. Проучването, проведено в голяма лондонска болница, открива, че едва 1/4 от педиатричните пациенти с ВЧЗ си набавят двата елемента в достатъчни количества.

По тази причина експертите от организацията Европейско обединение по гастроентерология (UEG) настояват за навременни действия, които да предотвратят развитието на смущения в костния растеж и в метаболизма на калция при децата от тази рискова група.

Достатъчният прием на калций и витамин D е от особена важност при подрастващите, а пациентите с ВЧЗ в детска и пубертетна възраст поначало са предразположени към проблеми с костния растеж и съзряване на тъканта. По тази причина те често остават с по-нисък ръст от своите връстници.

„Имайки предвид ранната възраст на първите симптоми на ВЧЗ и съвременния начин на живот и хранителни навици, спазването на здравословен диетичен режим при тези деца е голямо предизвикателство – твърди д-р Рита Шергил-Боунър, диетолог от болницата „Грейт Ормънд стрийт” в Лондон, и допълва: – Ето защо насърчаваме родителите и лекуващите лекари да следят внимателно храненето на подрастващите с ВЧЗ, с което да осигурят пълноценен прием на витамини и микроелементи, подпомагащи техния растеж и развитието им.“

Възникването на възпалителни чревни заболявания е комплексно и зависи както от генетични фактори, така и от особеностите на околната среда. Заболяемостта от ВЧЗ се увеличава плавно през последните десетилетия като един от всеки четири случая се открива още в детска възраст.

Симптомите на болестта може да бъдат изключително мъчителни, включително силни коремни болки, диария, загуба на тегло и обща умора. Освен на физическото, тези прояви влияят и на емоционалното и интелектуалното състояние на пациентите, затруднявайки учебния процес.

„В момента разполагаме с разнообразни лекарства за терапия на ВЧЗ, но те все още не могат да решат всички проблеми, с които се сблъскват пациентите от всички възрасти – пояснява проф. Филип ван Хотегем. – Разработват се нови медикаменти, много от които се приемат през устата, но въпреки това в момента нямаме дефинитивно лечение на болестта.“

От особена важност е лекуващите лекари да предоставят на своите пациенти с ВЧЗ изчерпателна информация за необходимия диетичен режим, както и да ги насочат към храни с голямо съдържание на калций и на витамин D, настояват още експертите.

Допълнителни усилия трябва да бъдат насочени към индивидуален хранителен план за всяко дете с ВЧЗ, както и чести прегледи и контрол на заболяването, допълват те.

Ако искате да следите ежедневно повече медицински и здравни новини, написани от лекари, посетете: www.medicalnews.bg