отг. маг.-фарм. Анджелка Дамянович
спец. по фармацевтична информатика
Анемията се определя като абсолютно намаление на общата еритроцитна маса. Еритроцитите съдържат червен, богат на желязо протеин – хемоглобин (Hb), който пренася кислород от белите дробове до всички мускули и органи на организма ни и отстранява въглеродния диоксид, защото без кислород биха били невъзможни нормален живот и функциониране.
Причините за анемия
• Обилно кървене (хеморагия) – характеризира се с бавно, продължително кървене, което може да премине съвсем незабелязано. Причина за кървенето могат да бъдат стомашно-чревни разстройства, употребата на нестероидни противовъзпалителни средства (антиревматични средства, аспирин и др.), обилна менструация или кръвозагуба при раждане.
• Прекомерно разрушаване на еритроцитите (хемолиза) – хемолитична анемия възниква поради преждевременно разпадане на червените кръвни телца, при което костният мозък не успява да ги компенсира достатъчно. Този тип анемия се среща при някои автоимунни заболявания.
• Намалено производство на еритроцити и хемоглобин. Посочените причини са следствие от различни заболявания (на бъбреците, ставите, кръвотворните органи, хемороиди, стомашна язва и др.), нежелателни ефекти от лекарства, недохранване, дефицит на желязо и витамини (В12, С и фолиева киселина), както и от хирургични интервенции.
Симптоми на анемията
Понякога анемията се открива трудно поради много леките ранни симптоми.
• умора – сънливост
• слабост – бързо изморяване
• бледност на кожата и лигавиците на устните, венците, конюнктивата, ноктите и дланите
• световъртеж
• учестен пулс – тахикардия
• усещане за студ, особено на крайниците – ръцете и краката
• тъга и депресия
• отслабване на сексуалните функции
• смущения на съня
• загуба на апетит
• може да се стигне до липса на менструация
• тежката форма на анемия при по-възрастните може да доведе до сърдечна недостатъчност
Най-честите анемии
• Желязодефицитната анемия възниква най-често от недостиг на желязо в храната и/или неспособност то да се усвоява при храносмилането. Това е най-честата форма на анемия, особено при женската популация, поради значителната кръвозагуба при менструация и в хода на бременността и кърменето. При по-възрастните причината, освен намален прием на желязо с храната, е и наличието на паразитни инфекции и кървене от стомашно-чревния тракт, както и ускорено разрушаване на еритроцитите (хемолиза) в резултат на други заболявания.
• Апластичната анемия е много тежка форма на анемия, при по-тежките случаи може да бъде опасна за живота и е следствие от намаляване или липса на производство на червени кръвни клетки поради увреден или неактивен костен мозък.
• Мегалобластната анемия се причинява от дефицит на витамин B12 или фолиева киселина. Понякога възниква през бременността.
• Сърповидно-клетъчната анемия се среща главно при лица от африкански произход. Обикновено се развива още в детството. Наречена е така поради еритроцитите със сърповидна форма, които са по-ригидни.
• Пернициозната анемия възниква при недостатъчно усвояване на витамин B12 и е следствие от атрофия на стомаха.
Диагностика
Пълната кръвна картина е основен лабораторен анализ на кръвта, използван за оценка на общото здравословно състояние и откриване на различни заболявания като анемия, инфекции, вирусни заболявания, хранителния статус на организма и излагането на токсични вещества. Този анализ показва броя и качеството на еритроцитите, тромбоцитите и левкоцитите.
Еритроцити (Er)
Референтни стойности:
М (мъже) 4,5 – 6,3 x 1012/L
Ж (жени) 4,2 – 5,4 x 1012/L
Увеличеният брой еритроцити е индикатор за дехидратация или полицитемия (рядко заболяване).
Намаленият брой еритроцити е един от признаците на анемия, наред с хематокрита, хемоглобина и еритроцитните индекси.
Левкоцити (Le)
Референтни стойности:
40 – 10 x 109/L
Увеличеният брой левкоцити е индикатор за бактериална инфекция. Намаленият брой е признак на левкоцитоза, вирусно заболяване, възникващо при химиотерапия и употреба на определени лекарства.
Хемоглобин (Hgb)
Референтни стойности:
M (мъже) 140 – 180 g/L
Ж (жени) 120 – 160 g/L
Намаленият брой е сигнал за анемия, но трябва да се разглежда заедно със стойностите за еритроцитите и желязото.
Хематокрит (Htc)
М (мъже) 0,4 – 0,5 L/L
Ж (жени) 0,35 – 0,48 L/L
Повишените стойности са индикация за полицитемия рубра вера (рядка болест с неизвестна причина, появява се при по-възрастните).
Намалената стойност е признак на дехидратация и анемия.
Тромбоцити (Tr)
Референтни стойности
150 – 400 x 109/L
Увеличеният брой е признак на спонтанно кръвосъсирване. Намаленият брой е индикатор за автоимунни заболявания, спонтанни петехии, но се появява и при употреба на цитостатици или след кръвопреливане.
Препоръки
Трябва да се консумират черен дроб, червено месо, риба, яйчни жълтъци, сушени плодове, соя, лук, грах, ядки, семена и зелени листни зеленчуци. По време на хранене не трябва да се пият чай, кафе, какао, безалкохолни напитки и вино, защото танинът, който те съдържат, пречи на усвояването на желязо от храната. Ако лекарят е препоръчал лечение с желязосъдържащи препарати, те не трябва да се пият с мляко или млечни продукти, както и с продукти с калций, защото желязото и калцият (който се съдържа в млякото) образуват неразтворим хелат и желязото не се усвоява.